تاریخ انتشار : یکشنبه 15 مرداد 1402 - 17:41
134 بازدید
کد خبر : 208807

پرداخت تسهیلات تا سقف ۵ میلیارد تومان به واحدهای صنعتی کوچک

پرداخت تسهیلات تا سقف ۵ میلیارد تومان به واحدهای صنعتی کوچک

به گزارش ایلنا، محمدصادق محمدیاری در بازدید از سه واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک صنعتی بزرگ شیراز با بیان اینکه رسالت وظیفه ذاتی این صندوق صدور ضمانت نامه جهت تامین کسری وثیقه واحدهای تولیدی صنایع کوچک به منظور دریافت تسهیلات از نظام بانکی است گفت: خدمات عمده این صندوق شامل ضمانت نامه‌های اعتباری

پرداخت تسهیلات تا سقف 5 میلیارد تومان به واحدهای صنعتی کوچک

به گزارش ایلنا، محمدصادق محمدیاری در بازدید از سه واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک صنعتی بزرگ شیراز با بیان اینکه رسالت وظیفه ذاتی این صندوق صدور ضمانت نامه جهت تامین کسری وثیقه واحدهای تولیدی صنایع کوچک به منظور دریافت تسهیلات از نظام بانکی است گفت: خدمات عمده این صندوق شامل ضمانت نامه‌های اعتباری یا بانکی و نیز ضمانت نامه‌های غیر اعتباری یا پیمانکاری است.

وی افزود: با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات به فعالان صنایع کوچک ریسک بالایی دارد، بانک‌ها و مؤسسات مالی تمایل کمتری به پرداخت تسهیلات به این واحدها دارند و بیشتر منابع خود را به پرداخت تسهیلات به صنایع بزرگ اختصاص می‌دهند اما صندوق با اعتباربخشی به فعالان صنایع کوچک از طریق صدور ضمانت‌نامه اعتباری باعث می‌شود بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری با اطمینان و سهولت بیشتری نیاز‌های مالی آنان را تأمین کنند و به آ‌ن‌ها تسهیلات پرداخت کند و متقاضیان در صورت احراز برخی شرایط، در کارمزد ضمانت‌نامه‌ها می‌توانند حداکثر تا ۵۰ درصد تخفیف بگیرند.

عضو هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت و منابع  صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به شرایط و ضوابط معرفی واحدهای تولیدی جهت دریافت تسهیلات تا سقف پنج میلیارد تومان با ارائه وثایق سهل، گفت: واحدهای دارای وضعیت اعتباری مناسب (براساس نمره اعتباری که از صندوق دریافت می‌کنند) نیاز به ارائه وثایق ملکی نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه  نمره اعتباری متقاضیان، تعیین کننده میزان و نوع وثایقی است که برای دریافت ضمانت نامه از انها  اخذ و جهت معرفی به منظور دریافت تسهیلات لحاظ می‌شود گفت: واحدهایی که نمره اعتبارسنجی آن‌ها در گروه A یا B قرار می‌گیرد می‌توانند با ارائه چک و سفته با امضاء مدیران، از صندوق ضمانت‌نامه تا سقف پنج میلیارد تومان دریافت کنند و  واحدهایی که در گروه C به بعد قرار می‌گیرند باید ترکیبی از وثایق مورد پذیرش را برای دریافت ضمانت‌نامه به صندوق ارائه کنند.

عضو هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک درباره نحوه اعتبارسنجی متقاضیان افزود: مهمترین شاخص‌ها در اعتبارسنجی، وضعیت بازار و تقاضا برای محصول، دارا بودن صورت‌های مالی حسابرسی شده، رتبه اعتباری دریافتی از موسسه اعتبارسنجی ایرانیان همچنین وضعیت فروش و سود حاصل از آن است از طرفی بدهی معوق متقاضی به بانک‌ها نیز در نتیجه اعتبارسنجی تاثیرگذار خواهد بود.

محمدیاری در خصوص فرآیند دریافت ضمانت نامه تا سقف پنج میلیارد تومان و معرفی برای دریافت تسهیلات مربوطه، تاکید کرد: متقاضیان دریافت ضمانت نامه و تسهیلات باید در ابتدا وارد سامانه صدور الکترونیکی ضمانت نامه به آدرس www.sif.ir شده و درخواست خود را در سامانه صدور ثبت کنند با این تفاوت که در بخش مربوط به بارگذاری مصوبه بانک، تصویر درخواست خود مبنی بر دریافت تسهیلات را درج کرده و همه مدارک و مستندات مربوطه را در این سامانه بارگذاری کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع  صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک ادامه‌ داد: در مرحله بعد، درخواست ثبت شده توسط کارشناسان صندوق و نمایندگان استانی مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه مشکلی وجود نداشته باشد، مراحل بعدی آن در صندوق طی می‌شود و در صورت وجود نقص و نیاز به تکمیل مدارک به متقاضی عودت داده می‌شود.

محمدیاری افزود: این تسهیلات فقط در قالب سرمایه در گردش و خرید ماشین آلات جدید برای توسعه فعالیت قابل پرداخت است که به واحدهای دارای پروانه بهره برداری تعلق می‌گیرد.

عضو هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در ادامه با تاکید بر اهمیت وضعیت اعتباری واحدها گفت: مهم ترین نکته در خصوص بهره مندی از این تسهیلات، نمره اعتباری واحدهای متقاضی است و این واحدها تنها در صورتی از ارائه وثیقه ملکی مستثنی می‌شوند که گروه اعتباری آن‌ها بر اساس اعتبارسنجی انجام شده A یا  B باشد.

عضو هیئت مدیره و معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک گفت: صنایع کوچک به واحدهای تولیدی صنعتی اطلاق می‌شود که تا زیر ۵۰ نفر اشتغال داشته باشند.

وی در خصوص ویژگی‌های دو نوع ضمانت‌نامه اعتباری و پیمانکاری نیز گفت: ضمانت نامه اعتباری کارکرد وثیقه نزد نظام بانکی برای گرفتن تسهیلات را دارد، اما ضمانت نامه پیمانکاری برای اجرای قرارداد است.

محمدیاری بیان داشت: سقف ضمانت نامه‌های اعتباری و بانکی در سال جاری تا پنج میلیارد تومان و سقف ضمانت نامه‌های غیر اعتباری یا پیمانکاری هفت میلیارد تومان به منظور پوشش ۷۰ درصد اصل و سود تسهیلات اعطای از سوی نظام بانکی در مناطق کمتر توسعه یافته و ۸۵ درصد در مناطق توسعه یافته کشور افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش در این برنامه عضو هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت و منابع  صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و هیات همراه از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی بزرگ شیراز بازدید و ضمن بررسی ظرفیت های این واحدها به تشریح سیاست های حمایتی این صندوق پرداختند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.